Instalacje elektryczne, wodne, oświetlenie, inne

Oświetlenie liniowe - porady

Funkcjonalne, a zarazem spektakularne zaaranżowanie oświetlenia we wnętrzach jest wyzwaniem dla niejednego projektanta. Sztuczne światło towarzyszy nam na każdym kroku, nie tylko w domu czy miejscu pracy. Jego odpowiedni dobór ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale i samopoczucie. Do powyższych aspektów odpowiedniego oświetlenia można dodać jeszcze czynniki ekonomiczne i ekologiczne  (wydajność, przyjazność dla środowiska). W tym kontekście na prowadzenie wysuwa się nowoczesne oświetlenie LED o coraz większym spektrum zastosowania.

Nowoczesne oświetlenie liniowe LED (jak np. to oferowane przez Greenie http://greenie-world.com/pl/produkty/6-oswietlenie-liniowe) jest energooszczędne i charakteryzuje się wysoką wydajnością świetlną, dlatego też szturmem zdobywa polski rynek. Dodatkowo, jego  zaletą jest nieograniczona możliwość aranżacyjna. Można je wykorzystać do oświetlenia meblowego, przemysłowego czy architektonicznego (tzw. iluminacji, która eksponuje dowolny architektoniczny detal).

Czym jest oświetlenie liniowe?

Oświetlenie liniowe jest alternatywą dla tradycyjnych świetlówek. Ma wielorakie zastosowanie - od pomieszczeń przemysłowych - hal produkcyjnych, magazynów, centrów logistycznych, po użytkowe, jak budynki użyteczności publicznej - na dworcach, w biurach, obiektach sportowych, parkingach podziemnych, apartamentach. Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się zwłaszcza na tych przestrzeniach, w przypadku których kładzie się nacisk na oszczędność i nowoczesne wzornictwo.

Przemysłowe oświetlenie LED

Oświetlenie stosowane na powierzchniach przemysłowych musi spełniać szereg wymogów dotyczących ilości światła dostarczanego do oświetlenia konkretnego obszaru czy korytarzy komunikacyjnych. Przemyślane zaprojektowanie rozkładu oświetlenia i dostosowanie jego natężenia do konkretnej przestrzeni roboczej, przekłada się bezpośrednio na szybkość i efektywność pracy. Charakteryzujące się wysoką wytrzymałością mechaniczną, energooszczędne lampy LED, w 100% spełniają wymogi oświetlenia przemysłowego.

Kolejną cechą, która wyróżnia oświetlenie LED jest odporność na wstrząsy. Dlatego wszędzie tam, gdzie konstrukcja hali jest na nie narażona, oświetlenie to kwalifikuje się do zastosowania go w przemyśle. Ponadto, powierzchnie przemysłowe są niekiedy podzielone na obszary, które nie wymagają nieustannego źródła światła. W takich przypadkach stosuje się detektory ruchu, które uruchamiają oświetlenie w razie takiej potrzeby. W przeciwieństwie do oświetlenia ledowego, tradycyjne źródła świata nie sprawdzają się dobrze przy tego typu instalacjach.

Oświetlenie a charakter pomieszczenia

Decydując się na zakup oświetlenia liniowego należy zwrócić uwagę na jego wiodące cechy. Bardzo ważne jest dostosowanie barwy światła do miejsca, które chcemy oświetlić. Odpowiednio dobranym oświetleniem można zbudować dowolny nastrój w każdym pomieszczeniu.

Salon jest jednym z najbardziej wielofunkcyjnym pomieszczeń, dlatego dobrze wyposażyć go w zróżnicowane rodzaje światła. Oprócz podstawowego oświetlenia sufitowego, świetnie sprawdzi się także oświetlenie dekoracyjne, uzyskane przy pomocy lamp stojących albo oświetlenia ściennego (jak, m.in. kinkiety, galeryjki), które może wyeksponować fakturę ściany lub podświetlić obraz. Jeśli salon połączony jest z jadalnią, poleca się także oświetlić stół z góry. Oświetlenie liniowe jest także bardzo popularnym sposobem podświetlenia sufitów. Dzięki zróżnicowanej kolorystyce świetlówek można uzyskać efekt zarówno zimnego jak i ciepłego światła, w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać.

Jeśli chodzi o zastosowanie oświetlenia w kuchni, szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedni dobór światła w tzw. strefach roboczych. Światło nie powinno męczyć wzroku i powinno być dość intensywne by zapewnić sobie właściwy komfort pracy. W kuchni, dużą popularnością cieszy się zastosowanie oświetlenia liniowego. Zamontowane wzdłuż blatu, dobrze doświetli przestrzeń. Zwrócić również należy uwagę na styl kuchni. Do tradycyjnej, odpowiedniejsze będzie światło ciepłe, które zbuduje przytulny nastrój. Dla nowoczesnych kuchni częściej wybiera się światło chłodniejsze.

Dobrze jeśli łazienka również wyposażona jest w różne rodzaje oświetlenia. Oprócz światła ogólnego, które jednolicie oświetli przestrzeń, bardzo ważne jest oświetlenie lustra, które w łazience pełni funkcję nadrzędną. W sklepach coraz częściej można spotkać lustra z wbudowanym oświetleniem LED, dzięki czemu można zaoszczędzić więcej przestrzeni oraz uniknąć kłopotliwego wwiercania w glazurze. Łazienka jest pomieszczeniem, które jest najbardziej narażone na wilgoć, dlatego przy wybieraniu oświetlenia dobrze zainteresować się, czy posiada ono właściwości wodoodporne.

Dla odmiany w sypialni - miejsca odpoczynku i relaksu, najodpowiedniejsze będzie wykorzystanie łagodnego oświetlenia, które zbuduje wrażenie intymności. Tu prawie wcale nie wykorzystuje się oświetlenia liniowego. Sprawdzą się za to kinkiety montowane przy wezgłowiu oraz nocne lampki.

Oświetlenie miejsca pracy

Jeśli w mieszkaniu masz wydzielone miejsce do pracy, nie zapominaj o zapewnieniu sobie komfortu, dzięki prawidłowemu oświetleniu za pomocą światła punktowego - dla praworęcznych po lewej stronie, dla leworęcznych po lewej. Nie zawsze i nie o każdej porze dnia można zapewnić sobie oświetlenie naturalne, dlatego oprócz lampki z regulowanym ramieniem konieczne jest także korzystanie z oświetlenia sufitowego. Aby oszczędzić wzrok powinieneś korzystać z takiego rodzaju oświetlenia, które emituje światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Takie światło emitują najnowocześniejsze żarówki LED.

Temperaturę barwową światła oznacza się w Kelwinach i adekwatna informacja powinna znajdować się na każdym opakowaniu. Im wyższa wartość kelwinów, tym światło jest zimniejsze. Łagodne, światło ciepłe sprzyja odpoczynkowi, zimne z kolei, wskazane jest do użytkowania podczas pracy.

Przed zdecydowaniem się na wybór oświetlenia zastanów się, czy technologia LED będzie dla Ciebie najkorzystniejsza pod względem ceny, rodzaju światła i łatwości montażu. Oświetlenie LED ma z całą pewnością więcej zalet niż wad. Decydując się na tego rodzaju system oświetlenia trzeba być przygotowanym na trochę wyższy koszt niż w przypadku oświetlenia starego typu, jednak ten zwróci się dość szybko w trakcie eksploatacji.

Miejsca, specjalizujące się w sprzedaży tego rodzaju oświetlenia gwarantują kompleksową obsługę od projektu aż po montaż. Zakupu oświetlenia liniowego można dokonać w wybranych sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Zazwyczaj czytane