Łazienka

Łazienka w bloku

Jednym z problemów, z którym spotykają się użytkownicy mieszkań w blokach jest mała przestrzeń użytkowa poszczególnych pomieszczeń. Jeśli w mieszkaniu występuje mała łazienka to może być to poważny problem, który będzie utrudniał stworzenie ergonomicznej przestrzeni. Przy takim pomieszczeniu warto kierować się pewnymi kanonami w aranżacji wnętrz, by łazienka zachowała swoją funkcjonalność bez straty na estetyce pomieszczenia.

1. Minimalizm

Przy ocenie tego jakie przedmioty w łazience będą niezbędne a z jakich warto zrezygnować warto kierować się minimalizmem. Wszystkie albo część środków czystości, kosmetyków może być przechowywana poza łazienką.

Podobnie ręczniki można przechowywać zamiast mebli łazienkowych w innym pomieszczeniu. Gdy pomieszczenie kuchenne ma nieco większe rozmiary wówczas można w takim pomieszczeniu umieścić pralkę zyskując na przestrzeni w łazience. Nie można również zapominać, że w małej łazience bardzo ważny jest porządek, który pozwala na wizualne zachowanie wrażenia większej przestrzeni użytkowej. Jeśli zdecydujemy się na wyposażenie łazienki w meble warto, aby spełniały wielofunkcyjną rolę (np. mebel pod zlewem z szufladą, schowkami i półeczkami na wewnętrznej stronie drzwiczek).

2. Wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych

Przy wybieraniu materiałów budowlanych do wykończenia łazienki warto szukać takich, które pozwalają również wizualnie zwiększyć przestrzeń łazienki. Do małych łazienek rzadko będą pasowały płytki wielkoformatowe. W małej łazience urządzanej w bloku bardzo często konieczne jest nie kierowanie się modą, gdyż nie wszystkie takie rozwiązania zapewnią funkcjonalność wnętrza. W małej łazience dobrze sprawdzą się płytki o przeciętnym formacie, które ułoży się w poziomie.

3. Kabina, a może wanna?

Jednym z podstawowych dylematów przy aranżowaniu wnętrz jest to czy postawić na wannę czy kabinę prysznicową. Wanna jest w stanie zapewnić nieco wyższy komfort użytkowania, ale w małej łazience bardzo trudno znaleźć na nią odpowiednią ilość miejsca, by umieścić komfortową wannę. Wanna zajmuje dużo miejsca i jeśli już w małej łazience w mieszkaniu decydujemy się na wanną to najlepiej wybrać taką, która zostanie stworzona na wymiar.

Podobnie kabina prysznicowa dobrze, gdy posiada owalne kształty. Kabina pozwala również optycznie zwiększyć ilość wolnego miejsca w małej łazience w bloku, gdy będzie ona miała przeszklone drzwi. W małej łazience można znaleźć miejsce na wannę, ale dla zachowania większej ilości wolnej przestrzeni dobrze jest, gdy taka wanna posiada asymetryczne kształty, jeśli wybór dokonywany jest z standardowo dostępnych na rynku urządzeń. Nieregularne kształty generalnie łatwiej jest dopasować do innych przedmiotów oraz elementów, które stanowić będą wyposażenie łazienki. Dodatkowo na wannie można zastosować parawany nawannowe, które obecnie są bardzo modne. W ten sposób można uzyskać połączenie wanny z kabiną. Kabina do łazienki, z której będą korzystały również dzieci powinna mieć głęboki brodzik. Wanna czy kabina powinna być również mieć kolorystykę bardziej klasyczną, czyli opartą na jasnych kolorach.

4. Zachowanie planu koncepcyjnego łazienki

Nie można zapominać, by w małej łazience wszystkie przedmioty miały swoje miejsce. Drobne przedmioty nie powinny znajdować się w wielu miejscach łazienki. Na ewentualne dodatkowe meble do łazienki można znaleźć miejsce, choćby we wnękach. Zawsze można wykorzystać ściany i szafki wiszące najlepiej z pionowymi wysuwanymi szufladami.

5. Gra światłem

Światło w każdym pomieszczeniu ma olbrzymi wpływ na estetykę oraz na postrzeganie przestrzeni i z tego powodu przy tworzeniu planu małej łazienki warto wykorzystać oświetlenie. Odpowiednia gra światłem oraz kolorem pozwala na uzyskiwanie wizualnego efektu większego pomieszczenia. W małej łazience można wstawić lustra, która pozwalają zwiększyć ilość światła w pomieszczeniu, dzięki odbijaniu się promieni światła w lustrach. Zastosowanie luster po obu stronach ścian i naprzeciw siebie pozwala na uzyskanie efektu wielokrotnego odbicia, które pozwala na odpowiednie oświetlenie łazienki. Obecnie można również wykorzystać oszczędne źródła energii, które zapewniają dodatkowe ilości światła w pomieszczeniu, jak diody LED, które przy okazji doskonale nadają się, jako dodatkowe elementy dekoracyjne.

6. Wykorzystanie kolorów

Kolory podobnie jak światło pozwalają na wykorzystanie efektów, które umożliwiają podobnie jak światło zapewnić wizualne wrażenie nieco większej przestrzeni w łazience. Odpowiednie wykorzystani kolorystyki oraz światła zapewnia wrażenie mniej przytłaczającej przestrzeni użytkowej. Małe elementy o jasnych kolorach w łazience zarówno doskonale nadają się do ozdobienia łazienki, jak też pozwalają uzyskać efekt powiększenia pomieszczenia. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na jasne kolory. Kolor biały to tradycyjny kolor od łazienki, który nie starzeje się i zawsze jest modny. Można również postawić na inne jasne kolory, jak odcienie niebieskiego czy zielonego. Warto decydować się na bardziej klasyczne rozwiązania w sytuacji, gdy spodziewamy się, że łazienka ma służyć nam przez wiele lat bez dokonywania w niej głębszych zmian dotyczących aranżacji wnętrza.

W Łazience

Zazwyczaj czytane